Haber

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nda Guidetti dönemi sona erdi

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), geçtiğimiz günlerde yolların ayrıldığını açıkladığı A Ulusal Bayan Voleybol Kadrosu Başantrenörü Giovanni Guidetti’ye düzenlenen basın toplantısı ile veda etti.

Düzenlenen basın toplantısına TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile İtalyan Başantrenör Giovanni Guidetti katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Mehmet Akif Üstündağ, “5 yıl önce A Milli Kadın Takımı’nın başantrenörlük vazifesine Giovanni Guidetti’yi getirmiştik. Düzenlediğimiz basın toplantısında Guidetti’nin bizim içimizden biri olduğundan bahsetmiştik. Kendisi birebir vakitte bizim eniştemiz. Hala kendisi Türkiye’de görev yapmakta. Türk Milli Takımı’nda 5 yıl evvel önce misyona başladı. Türk voleyboluna çok değerli katkılar ve hizmetler verdi. Son Dünya Şampiyonası’nın ardından kendisiyle bir araya geldik. Karşılıklı olarak konuştuk ve uzun bir toplantı yaptık, ayrılma kararı aldık. Bu ayrılma kararında kendisinin de isteği vardı. Ben camianın başkanı olarak Giovanni Guidetti hocamıza bugüne kadar milli takım bazında vermiş olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. VakıfBank’ta kendisine muvaffakiyetler diliyorum. Tekrar daima beraberiz. Kendisi bizim çok güzide bir kulübümüze hizmet etmekte. Kendisinden yardım almaya devam ederiz. Hiç zahmetli bir süreç yaşamadık. Ben kendisine ülkemize, Türk Ulusal Takımı’na vermiş olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Konuşarak bu kararı aldık. Hakkımız varsa helal ediyoruz. Türk voleybolu inanılmaz bir ivme yakaladı. Bu ivmeyi devam ettireceğini düşünüyorum. Kişiler yarın olmayabilir. Ama biz bu görevde olduğumuz sürece en iyi şekilde devam etmek istiyoruz. Görev yapan, emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Bugün Türk voleybolunun geldiği noktada Dünya Şampiyonası’nda varız, Avrupa Şampiyonası’nda varız. VNL’de varız. Erkekler çok güzel ivme yakaladı. Erkeklerde bir tek VNL’de yokuz. Onu da finalde kaybettik. İyi bir ivmeyle onu da yakalayabileceğimizi düşünüyorum. 2024 Paris’te bana nazaran bayanların katılmasının yüzde 99, erkeklerin katılmasının ise yüzde 51 olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün Türk voleybolu bulunduğu yerden daha ileriye gitmiştir, gitmeye de devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Guidetti: “Çalışmaya başladığımızda 15. sıradaydık, artık 7. sıradayız”

Giovanni Guidetti ise, 15 yıldır Türkiye’de yaşadığını hatırlatarak, “Burada olduğum için çok memnunum. Benim de bir tarafım Türk diyebilirim. Son 5 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalardan ötürü gururluyum. Madalyalar aldık, Olimpiyatlar’a katılma hakkı kazandık, Dünya Şampiyonası’na katıldık. En kıymetlisi, çalışmaya başladığımızda Türkiye dünya çapında 15. sırada yer alıyordu. Şu anda 7’ye indi. Bunun harika bir durum olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bana verdiklerini benim de bu biçimde geri verdiğimi düşünüyorum. Bilhassa liderimize çok teşekkür etmek istiyorum. Tıpkı vakitte Paris’te madalya kazanabileceğimizi düşünüyorum. Herkes için ‘enişte’ ve ‘hocam’ oldum. Son 5 yıl içerisinde çaba gösteren başkanımıza, oyuncularıma ve teknik heyetime teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sayesinde daha çok genç oyunculara erişebiliriz. 2 gün önce Bitlis’ten genç bir kızımız bana ulaştı, ‘Milli takımın başantrenörü olmadığınız için üzülüyorum ama bize daha çok vakit ayırabileceğiniz için de seviniyorum’. Bu stil bildiriler, yaptıklarımla gurur duymamı sağlıyor. Bu ülke için son 5 yıl içinde elimden gelenin en düzgününü yaptım. Gelecekte Türkiye’nin en iyi taraftarlardan bir tanesi olacağımı söylemek istiyorum. Türkiye voleybol konusunda harika bir ülke. Bu şekilde de kalmasını diliyorum” dedi.

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ konuşmalar sonrasında Başantrenör Giovanni Guidetti’ye plaket ve çiçek takdim etti. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu