Haber

Avon şiddetle mücadele hareketini Dünya Kupası ile birlikte başlattı

Avon, fanatizmin ağır olduğu futbol karşılaşmalarında artan bayana yönelik şiddete dikkat çekiyor

Güzellik devi Avon, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm hareketini, 2022 FIFA Dünya Kupası tertibi ile eş vakitli olarak 21 Kasım’da başlattı. Araştırmalara nazaran; fanatizmin ağır olarak yaşandığı futbol karşılaşmalarında tepeye ulaşan bayana yönelik şiddete dur demek için sesini yükselten Avon, tıpkı vakitte bu gayeyle çalışan 35’ten fazla sivil toplum kuruluşuna da 1 milyon dolarlık bağışta bulunacak.

Avon, dünyada ve Türkiye’de bayana ve bayana yönelik şiddetle gayrete yönelik dayanağını bu yıl da sürdürüyor. 25 Kasım’da tüm dünyada gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm hareketi öncesinde Avon, 35’ten fazla sivil toplum kuruluşuna 1 milyon dolar bağış yapacağını duyurdu.

Maçtan 10 saat sonra şiddet tepeye ulaşıyor

1991 yılından bu yana, 25 Kasım (Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü) ile 10 Aralık (İnsan Hakları Günü) tarihleri ortasındaki 16 gün Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm olarak kabul ediliyor. Bu yıl, 16 Günlük Aktivizm, 2022 FIFA Dünya Kupası ile tıpkı vakte denk geliyor, zira The Centre of Economic Performance yapılan bir araştırmaya nazaran, bir futbol maçının bitiminden sonra bayana yönelik şiddetin arttığını ve maçtan 10 saat sonra tepeye ulaştığını gösteriyor.

NO MORE ile birlikte #iamasupporter kampanyası

Avon ve global yardım kuruluşu NO MORE; şiddet belirtileri konusunda farkındalığı artırmak, cinsiyete dayalı şiddete karşı durmak ve buna yönelik takviye hizmetlerine katkı sunmak emeliyle sürdürdüğü çalışmalarını da ağırlaştırdı. Bu yılki 16 Günlük Aktivizm sırasında Avon, NO MORE ile birlikte #iamasupporter kampanyasını başlattı. Kampanya insanların, mağdurlara ve sevdiklerinin bayana yönelik istismara maruz kaldığından şüphelenenlere dayanaklarını göstermeye teşvik ediyor. Avon ve NO MORE insanları bayana yönelik istismarın belirtilerini tanımaları ve nasıl tedbir alınacağı konusunda bilgilenmeleri için dört ana noktaya odaklanıyor:

1. Tanıyın: Bayana yönelik şiddet konusundaki bilgilerinize inancın.

2. Yanıt Verin: Bayana yönelik şiddet ile ilgili meselelere karşılık verme ve yargılamadan dinleme yetkisine sahip olun.

3. Başvurun: Lokal uzman dayanak almayı teşvik edin.

4. Ulaşın ve sesinizi duyurun: #iamasupporter etiketini kullanarak bayana yönelik şiddet farkındalığınızı artırın. Kaynakları ve bilgileri paylaşmak için toplumsal medyayı kullanarak bir destekçi olduğunuzu gösterin.

Şiddet belirtilerini tanıyın ve takviye alın

Avon CEO’su Angela Cretu şunları söyledi: “Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, dünyadaki en yaygın insan hakları ihlalidir, lakin birden fazla vakit kapalı kapılar gerisinde gizlenmektedir. 16 Günlük Aktivizm, şiddete karşı çıkmak ve mağdurlara yalnız olmadıklarını göstermek için çok kıymetli. 15 yılı aşkın bir müddettir Avon, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle uğraş etmek için dünyanın dört bir yanındaki hayır kurumlarıyla birlikte çalışarak beş milyon temsilcimizin ve müşterilerinin şiddet belirtilerini tanımasına, inançlı konuşmalar yapmasına ve hayati hizmetlere ulaşmalarına yardımcı oluyor. Desteklediğimiz STK’lar, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara hayatlarını yeniden inşa etmeleri için ihtiyaç duydukları temel yardımı sağlıyor.”

NO MORE CEO’su Pamela Zaballa ise şöyle konuştu: “Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirme konusunda kararlıyız. Avon ile ortaklığımız, kadına yönelik istismarın tüm mağdurlarına sunulan hizmetleri desteklemeye devam etmemizi sağlıyor. Hepimizin çözümün bir parçası olması için kadına yönelik şiddet hakkında konuşmaya başlamamız gerekiyor.”

Ukrayna’daki savaştan etkilenenlere de takviye veriyor

Avon, 135’inci yaşını kutladığı geçtiğimiz yılda da bayanlar için daha yeterli bir gelecek yaratmaya yardımcı olmak gayesiyle 1,35 milyon dolarlık bağış yapmıştı. Bağışlara devam eden Avon, Ukrayna’daki savaşta cinsiyete dayalı şiddetten etkilenen bayanları destekleyen Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na 162.000 dolar ve etkilenenleri destekleyen Kızılhaç’a 200 bin dolarlık yardımda bulunmuştu. Avon, eser bağışlarıyla da Ukrayna’daki bayanlara ve ailelerine de yardım etmeye devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu