Haber

Tekirdağ’da Ayçiçeği Tarlalarını İstila Eden Çekirgeler İtalyan Çekirgesi Çıktı

TEKİRDAĞ’ın Muratlı ilçesinde 3 bin dekarlık ayçiçeği tarlasını istila eden çekirgelerde incelemelerde bulunan Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Savunma Dairesi Başkan Yardımcısı. Dr. Özgür Sağlam, çekirge cinsinin İtalyan çekirgesi olduğunun belirlendiğini söyledi. Çekirgelerin başka alanlara yöneldiğinin söz konusu olduğunu dile getiren Sağlam, “Burada sadece ayçiçeği yok. Özellikle yeşil gördüğü tüm üretim alanlarında zarar verme potansiyelini unutmamalıyız. Bunu mısır takip edebilir ve o alanlara doğru bir kayma olabilir.”

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine bağlı Hanoğlu Mahallesi’nde ekilen ayçiçeği tarlalarında çok sayıda çekirge görülmeye başlandı. Çekirgelerin ayçiçeği bitkisinin yapraklarını yiyerek israf ettikleri görüldü. Tarla sahiplerinin ihbarı üzerine gelen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgeye gelerek incelemede bulundu. Yapılan incelemenin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilaç gönderildi. İlk belirlemelere göre 3 bin dekarlık alanda görülen çekirgeler için ilaçlama çalışması başlatıldı.

NUMUNELER İNCELENDİ Ayçiçeği tarlasında görülen çekirgelerden numune alınırken, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Sağlam, ayçiçeği tarlasından alınan çekirge numunelerini inceledi. Yaptığı incelemede çekirge türünün Orthoptera Acrididae familyasından Calliptamus Italicus adlı İtalyan çekirgesi olduğunun belirlendiğini belirterek, “Yaptığımız örneklere göre türün İtalyan çekirgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu, göç etme ve salgın hastalık yapma potansiyeline sahip çekirge türlerinden biridir ve tespit edilen çekirge türü de budur.” Çekirge istilasının iklim değişikliği ve çevresel etkilerden kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Sağlam, “Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine bağlı bir köyde bu salgının en önemli nedeni; doğal olarak iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkmış bir durum. Özellikle ilk görüldüğü bir mera alanından çıkan ayçiçeği üretim alanlarına doğru bir kayma söz konusu. Bildiğimiz gibi geçen yıl bu bölgede çayır tırtıllarında da benzer bir durum yaşadık. Çayır tırtıl, bu yılın ortasında bir salgın yaşadık” dedi. Çekirge olayının çevresel faktörler, sıcaklık ve yağış rejiminin etkisi olduğunu belirten Sağlam, “Tabi burada en değerli faktör çevresel faktörler; çevresel faktörlerdeki değişiklikler, yağış rejimi, sıcaklıktaki artış ve azalışlar bu tür salgınları otomatik olarak tetikler. Şu anda önlem olarak özellikle valilik ve Tarım İl Müdürlüğü kontrolünde gerekli alanların ilaçlanması noktasında işlemlere başlandı. Bu noktada devlet ilaç veriyor ve bir program yürütülüyor, özellikle ilaçlar tutuluyor ve üreticiye bir program veriliyor. Ancak şu anda gerekli müdahale yapıldığı için böyle bir risk olduğunu düşünmüyorum. Bu noktada özellikle yumurtadan çıktığı andan itibaren çekirgenin israf edip beslenebilmesi normal, bu nedenle kontrol altında tutulması gerekiyor. Üreticilerin de üretim alanlarını denetlemesi gerekiyor” diyen Sağlam, çekirgenin ayçiçeğinden sonra mısır ve diğer yeşilliklere yönelebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Burada sadece ayçiçeği yok. Özellikle yeşil gördüğü tüm üretim alanlarında israf yapma potansiyelini unutmamalıyız. Bunu mısır takip ediyor, o bölgelere gerçek bir kayma söz konusu olabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor. Mısır da tehlikede olabilir. Dediğimiz gibi bu kayıpların kaynaklandığı bölgede izlenmesi, kontrol altına alınması ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekiyor. Bu risk azalır ama kontrolsüz çıkışlar ve kontrolsüz nüfus artışları bu riski her zaman ceplerinde tutmalıdır.”

sarkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu