Haber

Miçotakis: Türk-Yunan ilişkileri için belki de bu dramadan daha iyi bir şeyler çıkabileceğine inanıyorum

Yunanistan Başbakanı Kiryakos MiçotakisMerkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 11 ili etkileyen depremlerin ardından ikili ilişkilerde oluşan olumlu havanın Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde iyileşmeye yol açabileceğine inandığını belirtti.

Kozani’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Miçotakis, Yunanistan’dan gelen arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’de hayat kurtarmasından duyduğu memnuniyeti ve gururu dile getirdi.

Miçotakis, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ikili ilişkilerde iyileşme olasılığına ilişkin açıklamaları not aldığını belirterek, “Anlaşmazlıklarımız var. (Bunlar) uluslararası hukuk temelinde ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı çerçevesinde çözülebilir. Nihayetinde, bu trajedinin ortaya koyduğu halklarımız arasındaki duygusal bağa inanıyorum. Gerçekten de belki daha iyi bir şey ortaya çıkabilir. Türk-Yunan ilişkileri için bu dramanın. İnanıyorum”söz konusu.

Yunan halkının Türk halkına desteğini sürdüreceğine inandığını kaydeden Miçotakis, Yunanistan’ın depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşasında komşu ülke olarak üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu