Haber

IŞİD’e katılan Begüm’ün İngiliz vatandaşlığı için yaptığı son başvuru da reddedildi

2015 yılında 15 yaşındayken IŞİD’e katılmak için Suriye’ye kaçan Şamima Begüm’ün yaptığı itiraz İngiliz vatandaşlığından reddedildi.

Begüm’ün 2019’da İngiltere vatandaşlığından çıkarılması kararına ilişkin Özel Göçmen Temyiz Komisyonu’na (SIAC) yaptığı itiraz sonuçlandı.

SIAC, Begüm’ün başvurusunu, İçişleri Bakanlığı’nın vatandaşlıktan çıkarılmasını ve Yargıtay’ın “Ülkeye dönemez” kararını maddelere uygun bularak reddetti.

Yargıtay gibi SIAC da Kuzey Suriye’de bir kampta tutuklu bulunan ve “DAİŞ gelini” olarak bilinen 23 yaşındaki Begüm’ün İngiltere’ye dönemediğini ve halen ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu açıkladı.

15 yaşında IŞİD’e katıldı.

15 yaşında iki arkadaşıyla birlikte Londra’dan Suriye’ye IŞİD’e katılmak için giden Bangladeş asıllı Begüm’ün Suriye’de Hollanda asıllı bir DAİŞ’liyle evlendiği ve üç çocuk babası olduğu uluslararası basına yansıdı. hepsi öldü.

Birlikte Suriye’ye gittiği bir arkadaşının hayatını kaybettiği, bir arkadaşının akıbetinin bilinmediği belirtilirken Begüm, 2019’da Kuzey Suriye’de bir kampta kaldığını, yaşadıklarından pişman olmadığını söyledi. bitti, ama İngiltere’ye dönmek istedi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı çalışma sonrasında 2019 yılında Begüm’ün vatandaşlığı elinden alınmıştı ve Bangladeş, Begüm’e vatandaşlık vermeyeceğini açıklamıştı.

bozkurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu