Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kahramanmaraş’taki deprem sonrası yapılan konut dağıtımını eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Güney Kore’nin Kahramanmaraş Konteyner Kenti Narlı’da; “Depremden iki gün sonra ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı, yaklaşan seçimleri de dikkate alarak bir yıl içinde herkese kalıcı konut sağlayacağını söyledi. Bugün Kahramanmaraş’ta dağıtılan konut sayısı 114 bin konutun yüzde 8’ini oluşturuyor. Kahramanmaraş’ta ihtiyaç var. Yani yüz kişiden 8’i kalıcı konut buldu. “92 kişi çadır veya konteynerde. İnsanların ikinci en önemli ihtiyacı barınmadır. Barınma sorunu çözülmedi” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 6 Şubat depreminin yıldönümünde Güney Kore’nin Kahramanmaraş konteyner kenti Narlı’yı ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Özel, şunları söyledi:

“Geçen yıl bu günde hepimiz büyük bir şaşkınlık, üzüntü, alarm ve şok içerisindeydik. Arka arkaya meydana gelen iki deprem hepimizi perişan etti. 50 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. Bunlar resmi rakamlar. Resmi rakam açıklandı. Kahramanmaraş’ta 14 bin bunun çok üzerinde. Görüştüğüm herkes söyledi. Adıyaman’ın Kahramanmaraş’ın köylerinde hızlı, kayıt dışı kent ölümlerine ve definlerine bizzat şahit oldum. Bunun devletin hassasiyetle araştırılması gerekiyor, bunun görülmesi gerekiyor. .

“CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN KAHRAMANMARAŞ’TA DAĞITILAN EV SAYISI, KAHRAMANMARAŞ’TA İHTİYAÇ OLAN 114 BİN EVİN YÜZDE 8’İ”

Depremden iki gün sonra ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı, yaklaşan seçimleri de dikkate alarak bir yıl içinde herkese kalıcı konut sağlayacağını söyledi. Bugün Kahramanmaraş’ta dağıtılan konut sayısı, Kahramanmaraş’ta ihtiyaç duyulan 114 bin konutun yüzde 8’ini oluşturuyor. Yani 100 kişiden 8’i daimi ikamet yerini buldu, 92 kişi ise çadır veya konteynerlerde bulunuyor. İnsanların en değerli ikinci ihtiyacı barınmadır. Konut sorunu çözülmedi. Bugün bunu görmek için bu konteyner şehrine geldim. Burası Güney Korelilerin yaptığı, beyaz eşyalarını kendileri karşılayan, elektrik faturalarının bile toptan Güney Kore tarafından ödendiği, diğer konteyner şehirlere göre daha iyi imkanlara sahip ama dokunduğumda binlerce iç çekiş duyduğum bir yer. Çünkü bunlar çok geçici evler, geçici barınma alanları. Bu işin aylar, yıllar sürmesi dayanılmaz.

“PAZARCIK BELEDİYEMİZ VARSA KARDEŞ BELEDİYELİK UYGULAMASI İLE EN GÜÇLÜ BELEDİYELERİMİZİN BURADA YAŞAMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Bundan sonra milletvekilleri ve ben, Önder olarak, kalıcı konut sağlanana kadar bu sorunu her yerde dile getirmeye devam edeceğiz. Burada yerel bir fikir var Haydar Bey. Haydar Bey hepinizin yakından tanıdığı ve çok sevdiğiniz bir insandır. Geçen yıl Pazarcık’ta belediye başkan adayıydı ama bir şeyler ters gitti. İki aday çıktı, oylar bölündü ve seçilemediler. Sorunlarınızı anlayan, kalbinize yakın, sorunlarınıza doğrudan çözüm üretecek, sesinizi duyuracak bir toplum liderine ihtiyacınız var. Sanırım daha önce onu tüm kalbinizle desteklemiştiniz. Biz hiç çaba harcamadan ona destek verirsek Haydar Bey, Pazarcık Belediye Başkanı olarak Narlı’nın tüm sorunlarını çözecek, sesinizi duyacak ve sorunların çözümüne katkıda bulunacaktır. Pazarcık Belediye Başkanı olursa ben de partinin Genel Başkanı olarak, kardeş belediyecilik uygulamasıyla Pazarcık Belediyemiz varsa, en güçlü belediyelerimizin buraya el atmasını sağlayacağım. Bundan önce Ankara Büyükşehir Belediyemiz çok çaba harcadı. “Bundan sonra elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu