Ekonomi

Chipotle Mexican Grill Hisseleri Kazanç Beklentilerini Aştıktan Sonra Yükseldi

Chipotle Mexican Grill’in (CMG) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek mali sonuçlarının analistlerin tahminlerinden daha iyi olduğunu açıklamasının ardından değer kazandı.

Zincirin eşler arası satışları, %7,1’lik tahmin artışını aşarak %8,4 arttı ve gıda ürünlerine güçlü tüketici ilgisi gösterdi. Hisse başına düzeltilmiş kazanç (EPS), 9,68 dolarlık beklentilerin üzerinde 10,36 dolar olarak gerçekleşti.

Açıklamanın ardından CMG hisse senedi fiyatı %2,5 arttı.

Şirketin toplam geliri, geçen yılki başa başlığa kıyasla %15 artışla 2,52 milyar dolar oldu; bu, varsayılan 2,49 milyar doların üzerindeydi. Chipotle ayrıca operasyonel verimliliğinde de iyileşmeler kaydetti ve işletme kar marjını önceki yılki %13,6’dan beklenen %13,8’in üzerinde %14,4’e çıkardı.

Bireysel restoran düzeyinde faaliyet kar marjı, önceki yılın %24’üne göre iyileşme göstererek %24,6 tahminini aşarak %25,4 oldu.

Chipotle, geçen yıla göre %21’lik bir artışı temsil eden ve öngörülen 118 sayısının biraz üzerinde olan 121 yeni açılışla lokasyon sayısını artırmaya devam etti. Ayrıca, restoran başına ortalama gelir de %6,9 artışla 3,02 milyon dolara yükseldi.

Chipotle, gelecek yılın tamamı için karşılaştırılabilir restoran satışlarının orta tek haneli yüzde aralığında büyüyeceğini varsayıyor. Şirket, inşaat, izinler, denetimler veya kamu hizmetlerinde önemli bir aksaklık yaşanmaması durumunda 285 ila 315 arasında yeni restoran açmayı hedefliyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu