Haber

Arsuzlu Gazeteci Özkan: Çadır istemeye utandık

HATAY – Maraş merkezli sarsıntının ardından harabeye dönen yerleşim yerlerinden biri de Hatay’ın Arsuz ilçesi oldu. İlçede çok sayıda konut ve iş yeri yıkıldı veya ağır hasar gördü. İlçede ilk günden bu yana devam eden konut sorunu hala çözülmedi. Birçok depremzede derme çatma barınaklarda veya araçlarında kalıyor. Arsuz Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Derya Özkan da ilçede çadır eksikliğine dikkat çekti.

‘TEDAVİ GÖRDÜK’

Çadır dağıtımının tam olarak yapılmadığını ve ilçede yardım dağıtım ahenginde eksiklikler olduğunu belirten Özkan, “Çadır istemeye utandık. Gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kimse bana söyleyemez. Afete Uyum Merkezi kurulduğunu ve yardımların dağıtıldığını söyledi. Bir kez daha gördük ki ancak boyunu kalın olanların yardıma ulaşabildiğini gördük. Bizi yağmaladılar ve tehdit ettiler. Polis net bir dille bireysel yardımlara müdahale edemeyeceklerini bildirdi.”

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Derya Özkan


‘GÜVENCEMİN OLMADIĞI BİR YERDE NASIL YAŞAMALIM?’

İlçenin farklı yerlerinde bazı çadır kentlerin kurulduğunu ancak depremzedelerin mesafe, salgın ve güvenlik yoğunluğu nedeniyle bu çadır kentlere gidemediğini belirten Özkan, AFAD’ın çadır kurabilen ailelere çadır dağıtması gerektiğini söyledi. . Özkan, “Her aile evinin önüne kendi çadırını kurabilir. Mesela benim evim tek katlı bahçesi var ve hafif hasarlı, nasıl olur da kapımdan çıkıp çadırkentin olmadığı bir çadır kentte yaşarım?” Güvenlik mi Hayvanlarımı kim besleyecek?” Üç yaşında olan annemi nasıl götüreyim? İnsanları orada yaşamaya zorlamak, önemli hastalıkları salgın hale getirmekten başka ne işe yarar” diye konuştu.

‘BU İSİMLER TARİHE SİYAH HARFLERLE YAZILACAK’

Özkan, ilçeye gönderilen yardımların koordineli ve adil bir şekilde dağıtılmadığını, bu nedenle kendi imkanlarıyla depremzedelere yardım ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti. “Bağışlar nerede toplanıyor?” Özkan, “Dünyanın en medeni şehrinde huzur ve memnuniyet içinde yaşıyorduk. Mevcut durumda artık bize destek olamıyorsanız bari kirli gözlerinizi üzerimizden çekin. Teşekkür etmek istediğim çok kişi var. Telefon defterimde ‘yardım’ şeklinde göbek adı olan yüzlerce isim var. Onları da unutmayacağız, bu yıkıma destek verenleri de… İsimleri tarihe kara harflerle yazılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu