Haber

Vanlı esnafın 30 yıllık emeği yangında telef oldu

Vanlı esnafın 30 yıllık emeği yangında telef oldu

VAN – Van’ın İpekyolu ilçesinde 24 deponun bulunduğu Samancılar Sitesi’nde çıkan yangından etkilenen esnaf, 30 yıllık emeklerinin küle döndüğünü söyledi.

İpekyolu ilçesi sınırları içindeki Bostaniçi Samancılar Sitesi’nde 5 Temmuz’da çıkan yangının izlerinin silinmesi için çalışma yapılıyor. Yangın anında tonlarca saman içeren 7 depo kullanılamaz hale gelirken, toplam hasarın yaklaşık 50 milyon olduğu tahmin ediliyor. Yangının ardından kullanılamaz hale gelen saman yığını, Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi. Onlarca iş makinesiyle yürütülen temizlik çalışması dün itibariyle tamamlandı. Çalışma kapsamında, saha içerisinde yakılan 950 ton saman, Van-Özalp karayolu üzerindeki atık tesisine nakledildi.

“Her şey kül oldu”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan esnaf Abidin Bayözen, yangında 7 deponun kül olduğunu ve bu mağdurlardan birinin de kendisinin olduğunu belirtti. Bayözen, kendisinin 3 milyon lira civarında zararı varken arkadaşlarının daha çok zarar ettiğini söyledi. Takviye alalım. Tabi ki bu büyük hasarla baş edemeyiz ama ekipman konusunda yardımcı olurlarsa ne mutlu bize. Yangın sonrası sitemizin külleri temizlendi. Yangın sonrası Van İl Emniyet Müdürlüğü gece gündüz güvenliğimizi sağladı. Her iki TOMA da yangını söndürdü ve daha sonra güvenliğimizi sağladı. İlk günden itibaren buraya gelen Emniyet Müdürümüz acımızı paylaştı. Bunun için kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Yangında 7 dükkanın yandığını ve hasarın büyük olduğunu söyleyen diğer esnaf Halil Ünver, “Yangında arabamız da yandı. Depomuzda 500 tona yakın saman vardı. Yangından sonra yangın söndürüldü. departman kaybımızı bildirdi. Bu saatten sonra bize destek olacak herkesten Allah razı olsun.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu