Haber

Türk vatandaşları Hollanda’da sandık başına gidiyor

Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turu için sabahın erken saatlerinde sandık başına gitti.

Hollanda seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turunda oy kullanmak için sandık başına geldi. Türk vatandaşları sabahın erken saatlerinde Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne gelerek oy kullandı. Güvenlik kontrolünden geçen seçmenler, kurulan sandıklarda oy kullandı.

Dünden beri 45.000 oy kullanıldı

Lahey’deki oy verme sürecinin ikinci gününde Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık ile birlikte oy kullandı. Büyükelçi Ünal, “Bildiğiniz gibi dün Hollanda’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna başladık ve 5 gün devam edeceğiz. Bu 5 gün boyunca tüm başkonsolosluklarımız dört yerde sandıklarını açtı. Dünden bu yana, vatandaşlarımızın çok ağır bir iltifatla oy kullanmaya geldiklerini ve oy kullandıklarını görüyoruz.Bundan memnunuz.Geçen sefer de belirttiğim gibi bugüne kadar yaptığımız tüm seçimlerde katılım oranları artmış ve yükselmiştir. 1.cinsin de önceki yıllara göre daha yüksek katılım oranına sahip olması büyük mutluluk.Merkezde sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyoruz.Herkese hayırlı olsun” dedi.

Büyükelçi Ünal, Hollanda’da dün itibarıyla 45 bin oy kullanıldığını da bildirdi. Büyükelçi Ünal daha sonra bölgeyi ziyaret ederek yetkilileri ziyaret etti. Engelli vatandaşlara da oy kullanmaları için araç temin edildi. – AMSTERDAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu