Haber

TBMM Maden Araştırma Komisyonu Amasra’ya gidecek

AMASRA maden faciasını incelemek için kurulan Meclis Araştırma Komitesi, kazanın yaşandığı maden ocağına giderek incelemelerde bulunacak.

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasının tüm yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız başkanlığında toplandı. 42 madencinin hayatını kaybettiği Amasra maden faciasında araştırılması için kurulan Meclis Araştırma komisyonu 7’nci kez toplandı. Toplantıda sunum yapan Genel Maden Emekçileri Sendikası Yardımcısı İsa Memnun, madenlerle ilgili mevzuatları hatırlatarak, “Ülkemizde personel sıhhati ve güvenliği problemlerinin tahliline yönelik yapılan uygulamaların, kazaları önlemede yetersiz kaldığı açıktır. Maalesef, madenlerde mevzuatın tam olarak uygulanamadığı ve yapılan değişikliklerin yaşama geçirilemediği gerçektir. Bu nedenledir ki, kazaları ve meslek hastalıkları devam etmektedir. Hasebiyle uygulamadaki eksiklerin giderilmesi gerekmektedir. İş güvenliği tedbirlerine karşın, Amasra Maden Ocağı’nda kazanın meydana geldiğini vurgulayan Mutlu şöyle dedi:

“Kazanın temel unsuru olarak kamuoyunda açıklanan bilirkişi incelemesi raporun da ‘Yetersiz ve etkisiz havalandırma sistemi, olayın meydana gelmesinde ki en temel ögedir.’ denilmektedir. Ayrıca bilirkişi raporunda açıklanan merkezi gaz isteme sistemi verilerin de metan gazı müteakip defalar, uzun süre boyunca potansiyel patlayıcı seviyelerine ulaşmasına rağmen ikaz ve alarm  seviyelerinde maden ocağının kısmen dahi olsa boşaltılması yönünde önlem alınmadığı belirtilmiştir. Bu durumun izah edilebilecek bir yanı yoktur.”‘İHMALLER ZİNCİRİ’Kaza ile ilgili teknik bilgileri de paylaşan Mutlu, “Yapılan ölçümlerde metan yüzde 1’in altındaysa patlayıcı unsur kullanabileceği, yüzde 1.5’u geçen yerlerdeki elektriklerin kesileceği ve yüzde 2’de çalışmaların durdurularak alanın terk edileceği bilgileri tüm maden çalışanları için madenciliğin alfabesi niteliğindedir. Bilirkişi raporunda kazanın üretim ve hazırlık çalışması yapılan 350 kotlarındaki 320 kalın tabanda metan gazının bir kıvılcımla buluşarak patlaması sonucu meydana geldiği formundadır. Kazanın meydana geldiği alanlar yangın nedeniyle barajla kapatılmıştır. Yangının büsbütün sönmesi ve yapılacak ölçümler sonucu yeraltının büsbütün inançlı hale gelmesi durumunda kaza mahallinde teknik inceleme yapılabilecektir. Lakin alınan tedbirlere karşın bu kadar büyük çaplı kazanın meydana gelmesi, sıralı emniyet önlemlerinde bir eksiklik, bir ihmalin olduğunu göstermektedir, hatta ihmaller zincirinin olduğunu göstermektedir. Bu eksiklik, patron ve temsilcilerinin olup kazanın meydana gelmesin de çalışanlarımızın hiçbir kusuru yoktur” açıklamasında bulundu.Mutlu, yeraltında yapılacak teknik incelemede patlama noktaları, tesirleri ve sensör yerleri görüldüğünde daha net bilgilerin ortaya çıkacağını söyledi.  KOMİSYON YERİNDE İNCELEME YAPACAK

Öte yandan, kurul üyeleri Meclis’teki bütçe görüşmelerinin ardından, 42 işçinin hayatını kaybettiği  Amasra’ya giderek yerinde incelemelerde bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu