Teknoloji

Samsung ve Apple Telefonlarda Görülen Ekran Çizgisi Problemi yine gündemde: Nedenini açıklıyoruz!

Bildiğiniz gibi günümüzde kullandığımız akıllı telefon ekranları ince formları nedeniyle oldukça zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip. En ufak bir darbede ya da düşmede zarar görebilen paneller bazen gizemli sebeplerle kırılabiliyor. Bu tür bozulmaların en ünlüsü, çoğumuzun en az bir kez yaşadığı renkli çizgi sorunudur. Uzun yıllardır hayatımızda olan bu ekran arızası giderildi zannettik ama bu sene iPhone 14 ve bazı bilinen Samsung modellerinin kullanıcıları sıkıntıya soktuğunu duymaya başladık. Peki, ne anlamı var?

Akıllı telefonlarımızın ekranında zaman zaman sebepsiz yere beliren renkli çizgileri bilmeyen yoktur.

Ünlü film dizisi Star Wars’daki ışın kılıçlarına benzetilen ve sosyal medyada yayılan yaratıcı görüntülerle insanları güldüren bu ekran sorunu, uzun yıllardır birçok yapımcının başına bela oldu.

2017 yılında bazı Android telefonlarda gördüğümüz ekran hatası daha sonra yeşil ve kalın bir formda iPhone X kullanıcılarına ulaştı.

Bazı analiz yollarının ardından tarihe karıştığını düşündüğümüz sorun, bu yıl iPhone 14 serisi ile yeniden ortaya çıktı.

Son olarak Samsung’un seri hatalarıyla ünlenen S21 Ultra modelinin pembe ekran çizgileri kullanıcıları sıkıntıdan uzaklaştırdı. Peki, ne anlamı var? Ekran değişimi ile sorun ortadan kalkar mı?

Pek çok kişi, yaygın sorunun ekran donanımından kaynaklandığını düşünür, ancak iPhone cihazlarında durum böyle değildir.

Apple, mevcut yeşil veya pembe ışık sorununun ekran donanımından çok bir yazılım sorunu olduğunu öne sürüyor. iPhone X ve iPhone 14 cihazlarda sıklıkla karşılaşılan durum, bir yazılım güncellemesi sonrasında birçok kez karşılaşıldı.

Apple, bu göze batan ekran hatasını iPhone 14 cihazları için yayınladığı bir yazılım güncellemesiyle giderdi. Apple’dan sonra sorunu en çok yaşayan Samsung, kurtuluş yolunun ekran değişimi olduğunu savundu.

S6 serisinden bu yana zaman zaman ekran çizgisi hatasıyla boğuşan Samsung, rakibi Apple’ın aksine donanımsal olduğunu savunanların arasında yer alıyor. Şirket, bu karar doğrultusunda S20 cihazlarında hat sorunu yaşayan kullanıcılar için ücretsiz ekran değişimi yaptı. Sorunla yeni gündeme gelen bir S21 Ultra kullanıcısının aktardığına göre şirketin yetkili servisleri yeni modellerinin ekran değişimi için 376 dolar istiyor.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Akıllı telefonunuzda ünlü hat sorununu yaşadınız mı? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu