Ekonomi

Rusya-Çin ticaret ödemeleri altı aylık gecikmelerle karşı karşıya

Rus ve Çinli şirketler, Çin’de tam olarak faaliyet gösteren tek Rus bankası olan VTB Bank’ın Şangay şubesindeki bir darboğaz nedeniyle önemli ödeme gecikmeleri yaşıyor. Bu durum, Çin bankalarının ABD’nin ikincil yaptırımlarından korkarak Rusya ile ticareti kolaylaştırma konusunda giderek daha temkinli davrandığı bir dönemde meydana geldi.

ABD ve diğer Batılı ülkelerin Ukrayna’daki çatışmaya tepki olarak Rusya’nın finans sistemine yaptırım uygulamasının ardından Rus bankaları hızla Çin’de hesap açmaya başladı. 2022 yılı sonunda Rus bankalarının %90’ının Çin bankalarında yuan hesabı bulunuyordu. Ancak ABD’nin ikincil yaptırım tehdidi, şirketlerin alternatif ödeme yolları aramasına yol açtı ve VTB’nin Şangay şubesinde hesap açmaya çalışan bazı şirketler için altı aya varan gecikmelere neden oldu.

Yaptırım riski, talebi karşılamak için sınırlı personele sahip olan şubede potansiyel hesap sahipleri için önemli bir kuyruğa neden oldu. Bu durum, ABD’nin Rusya ile uluslararası ticarete getirdiği kısıtlamaların daha geniş çaplı etkisini yansıtıyor. Rusya’daki küçük Çin bankalarının iştirakleri aracılığıyla alternatif ödeme yöntemleri mevcut olsa da, mevcut gecikmeler ABD yaptırımlarının güçlü zincirleme etkisinin altını çiziyor.

Rusya ve Çin arasındaki ticaret, Çin’in artan Rus petrolü alımları ve Moskova’ya otomobil ve makine ihracatının etkisiyle 2023 yılında 240 milyar dolarlık rekor bir seviyeye yükseldi. Bununla birlikte ABD, yabancı bankaları Rus petrol fiyat sınırını aştıkları için potansiyel yaptırımlara karşı uyararak Rusya ile ticareti caydırma çabalarını yoğunlaştırdı. Bu durum, aralarında Zhejiang Chouzhou Commercial Bank’ın da bulunduğu bazı Çin bankalarının Rusya ile takas işlemlerini askıya almasına yol açtı.

Rus işletmeleri Ocak ayında Çin bankalarıyla ödeme sorunları yaşamaya başladı ve Şubat ayının başlarında ABD Hazinesi’nin 22 Aralık 2023 tarihli idari emrinin etkisi belirginleşti. Emir, yaptırım kaçakçılığını önlemek için bankalardan daha fazla uyum talep ediyordu.

Ödeme gecikmeleri Kremlin’in gelirlerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda düzensiz hale getiriyor ve Washington’un Rusya’yı Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle cezalandırırken küresel enerji akışının kesintiye uğramasını önleme şeklindeki ikili politika hedefleriyle de uyumlu hale geliyor. Bu zorluklara rağmen, VTB Şangay üzerinden yapılan işlemler, bir hesap oluşturulduktan sonra özel gecikmeler olmadan ilerliyor. Ancak tüm yabancı şirketler VTB aracılığıyla çalışmaya hazır değil.

Çin bankalarının Rus işletmelerine karşı güven eksikliği ve Rus tarafında Çin bankacılık gerekliliklerinin anlaşılmaması zorlukları daha da arttırmaktadır. Sberbank’ın Batı’nın engelleme yaptırımlarına maruz kalmasının ardından tam operasyonel bir şube için izin alamaması nedeniyle Çin’de yeni Rus banka şubelerinin açılması ihtimali zayıf görünüyor.

VTB Bank durumla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. Sberbank da konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu