Seçim

PKK’nın korsan seçim hamlesi sonrası ABD’den açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK/YPG’nin 11 Haziran’da yapacağı korsan seçimler hakkında değerlendirmede bulundu.

“SURİYE’DE BİR SEÇİM İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR OLUŞMADI”

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Patel, bir gazetecinin, “Suriye’nin kuzeydoğusunda 11 Haziran’da bir seçim yapılacak. ABD, Suriye’de bu seçimi izliyor mu ve süreci nasıl görüyor?” sorusuna, “Bunu daha önce de söylemiştik; Suriye’de yapılacak herhangi bir seçim, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında belirtildiği gibi serbest, adil, şeffaf ve kapsayıcı olmalı. Şu anda Suriye’nin kuzeydoğusunda böyle bir seçim için gerekli koşulların mevcut olduğunu düşünmüyoruz. Bu görüşümüzü Suriye’nin kuzeydoğusundaki aktörlere ilettik.” diye cevap verdi.

TERÖRİSTAN’A İZİN VERİLMEYECEK

Yıllardır Amerikan yönetimlerinin beslediği terör örgütü PKK/YPG, 11 Haziran’da seçim düzenleyerek kendine yakın isimleri yerel yönetimlerin başına getirme planları yapıyor. Örgüt bu hamleyle, özerklik için ilk adımı atmak istiyor.

Türkiye ise, Suriye’de oldubittiye izin vermeyeceğini deklare etti. Hem Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sonrası yapılan açıklamada, hem de dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de kurulmak istenen “teröristan”a izin vermeyeceklerini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu