Ekonomi

OECD’nin enflasyon raporu Ford’dan ek temettü, yeni spor kanalı girişimi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Ford (IS: FROTO ) hisseleri, hissedarlara ek temettü dağıtma planlarının ardından yükselirken, Snap’in hisseleri, sosyal medya şirketinin dördüncü çeyrek kazançlarının beklenenden daha zayıf olması nedeniyle düştü. ESPN, Fox ve Warner Bros. Discovery ( WBD) yeni bir spor yayın platformu oluşturmak için kapsamlı bir ortak girişim duyurdu. New York Topluluğu Bancorp‘Şöhret ( NYCB) genel kredi notu, Moody’s ( MCO) “kötü” statüsüne indirilirken, bölgesel ABD’li borç verenin hisseleri 1997’den bu yana en düşük noktasına geriledi.

1. Vadeli işlemler durgun izliyor

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, devam eden kurumsal kazanç raporları ve Fed politika yapıcılarının yeni faiz oranı yorumlarının ortasında pek değişmedi.

DowVe S&P 500çoğunlukla değişmedi Nasdaq 100Yüzde 0,1 arttı.

Wall Street’teki majör endeksler, seansın büyük bir kısmını kırmızıda geçirdikten sonra Salı gününü hafif yükselişle kapattı. Gösterge S&P 500GE HealthCare (dördüncü çeyrekte beklenenden daha güçlü faydalar açıklayan GEHC ) Teknoloji paylarındaki artışın ardından %0,2 arttı. Bu olayı takip eden endeks olan S&P 500 sağlık sektörü de daha sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine sıçradı.

Merkezi Kaliforniya’da bulunan Rambus ( RMBS) çip paylarındaki düşüş baskısına rağmen teknoloji yüklü Nasdaq Kompozit Yüzde 0,1 oranında değer kazandı. Güçlü hava yolculuğu talebine dair umutlar havayollarını artırıyor Dow Jones Endüstriyel OrtalamasıYüzde 0,4 arttı.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mesterve Minneapolis Fed Lideri Neel Kaşkari ‘nin yorumları ortamı yumuşattı. Mester, belirsiz enflasyon görünümünün olası faiz indirimlerine ilişkin tahmini takvimi gölgelediğini söylerken Kashkari, merkez bankasının yüksek enflasyonu kontrol altına alma mücadelesinin “henüz bitmediğini” savundu. Her iki Fed Başkanı Jerome PowellBenzer bir tavrı yineledi ve yakın gelecekte borçlanma maliyetlerinde indirim yapılacağına dair umutları boşa çıkardı.

2. Ford yükseliyor , Snap düşüşte

Ford Motoru ( F), analistlerin beklentilerini aşan bir kazanç görünümü açıklamasının ve hissedarlarına ek ücret sözü vermesinin ardından piyasa öncesi ABD ticaretinde yükseldi.

Michigan merkezli Ford, yıllık vergi öncesi gelirinin 10 ila 20 milyar dolar arasında olacağını öngördü; bu, Bloomberg’in 9,5 milyar dolarlık konsensüs tahminlerinin üzerindeydi. Şirket, ilk çeyrekte hisse başına 0,15$’lık düzenli ödemeye ek olarak 0,18$’lık ek temettü dağıtacağını da sözlerine ekledi.

Ancak yöneticiler analistlere, geçen yılki fiyat artışlarının yanmalı olmayan araçlara olan talebi azaltması nedeniyle yeni nesil elektrikli araçlara yapılan yatırımları yavaşlattıklarını söyledi.

Öte yandan Snap hisseleri, sosyal medya grubunun çeyreklik gelirinin tahminlerin altına düşerek 1,36 milyar dolar olarak açıklanmasının ardından %30’dan fazla düştü.

Facebook, Meta Platforms’a aittir ( META Santa Monica merkezli şirket, gibi daha büyük rakiplerinin aksine, finansal koşulların daha sıkı olduğu bir dönemde dijital reklam harcamalarındaki düşüşün üstesinden gelmek için mücadele etti. Bu hafta başında iş gücünü %10 azaltma planlarını ayrıntılı olarak açıklayan Snap, çalışma ortamının “zorlu” olduğunu söyledi.

Medya devi Walt Disney( HARİCİ), araç paylaşım şirketi Uber Technologies ( UBER) ve çip tasarımcısı silâhHoldingler ( KOLgibi büyük isimlerin ön plana çıktığı bilanço yürüyüşü bugün ilerleyen saatlerde devam edecek.

3. ESPN, Fox ve Warner Bros. Discovery ortak spor yayını girişimini duyurdu

Walt Disney’in ESPN’i, Warner Bros. Discovery ve Fox, faydalı canlı spor etkinlikleri sunacak yeni bir yayın hizmetini başlatmak için bir araya gelme planlarını duyurdu.

Şirketlerden yapılan açıklamaya göre, adı açıklanmayan ortak girişim, her grubun spor ağlarını, belirli doğrudan tüketiciye yönelik spor hizmetlerini ve spor haklarını bir araya getirecek.

Şirketler, platformun özellikle paralı televizyonu yayın seçenekleri için terk eden spor hayranlarına “yeni ve farklı bir deneyim” sunmayı hedeflediğini söyledi. Şirketler, her birinin ortak girişimde eşit üçte birlik hisseye sahip olacağını ve bağımsız yönetimin hizmeti denetleyeceğini belirtti. Rastgele bir fiyatlandırma açıklanmadı.

Kablo TV aboneliklerinin sona ermesi ve ücretli TV talebindeki zayıflık, medya kümelerini pahalı spor portföylerini klasik (ve pahalı) kablolu TV paketlerinden uzaklaştırarak çeşitlendirmeyi düşünmeye giderek daha fazla ikna etti.

Morgan Stanley(NYSE: HANIM) analistler bir notta yazdı. “Bu yeni ürün […] kablolu TV aboneliğini sona erdiren kaç hanenin spor odaklı, daha düşük fiyatlı bir pakete abone olmak istediğini kanıtlamaya yardımcı olacak.”söz konusu.

4.Moody’s , New York Topluluğu Bancorp notu unu düşürdüm

New York Community Bancorp’un uzun vadeli ve belirli kısa vadeli ihraççı notları Moody’s tarafından “kötü” durumuna düşürüldü ve bu durum bölgesel bankanın hisselerinin piyasa öncesinde düşmesine neden oldu.

Geçen hafta emlak kredilerinde büyük kayıplar rapor edilmesinden bu yana %50’den fazla düşen hisse senedi, duyurunun ardından yirmi yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine ulaştı.

Moody’s, kararın NYCB’deki “finansal, yönetişim ve risk yönetimi” sorunlarından kaynaklandığını ve orta ölçekli kredi veren kuruluşun olası kredi zararlarını karşılamak için yeterli karşılıklara sahip olmadığını söyledi. Orta ölçekli kredi veren kurum, baş risk sorumlusunun kısa süre önce ayrılmasının ardından incelemeye alındı.

NYCB’nin sorunları, bölgesel kredi verenlerin pandemi sonrası ticari gayrimenkul değerlerindeki düşüşten ne kadar etkilendiğine ilişkin endişeleri yeniden alevlendirdi. NYCB ise bilanço ve risk yönetimi süreçlerini güçlendirmek için “kararlı adımlar” attığını duyurdu.

5. Petrol fiyatları , Orta Doğu’daki çatışmalar ve ABD üretimi İddialar üzerine yükselişe geçti

Yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak resmi bilgilerden ABD üretimi ve stokları hakkında daha fazla ipucu araması ve İsrail-Hamas savaşında devam eden ateşkes müzakerelerine odaklanmasıyla petrol fiyatları Avrupa ticaretinde hafif yükseldi.

ABD üretiminin rekor seviyelerden düşebileceği öngörüsü, Orta Doğu’daki aksaklıkların sona ereceği yönündeki spekülasyonlar nedeniyle sert kayıplarla sarsılan petrol fiyatlarının bu hafta bir miktar güç kazanmasına yardımcı oldu.

Doların gevşemesi ham petrol fiyatlarını da bir miktar rahatlattı ve dolar, hafta başında ulaştığı neredeyse üç ayın en yüksek seviyesinden geriledi. Doların güçlenmesinde ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisi etkili oldu.

Nisan vadeli ham petrol Brentkontratlar %0,6 artışla 79,09 dolara yükseldi. WTI %0,7 artışla 73,86 dolara yükseldi. Her iki kontrat da geçen hafta %7’nin üzerinde düştü.

6. OECD: “Türkiye dışındaki tüm üye ülkelerde enflasyon yüzde 10’un altında”

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ( OECD), Türkiye dışındaki tüm üye ülkelerin 2023’ü yüzde 10’un altındaki enflasyon oranlarıyla tamamladığını açıkladı.

OECD’nin açıklamasına göre:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu