Teknoloji

Metinden Müzik Üreten Yapay Zekâ “Stable Audio Open” Duyuruldu

Metinden görüntü üreten yapay zekâ modeli Stable Diffusion’ın arkasındaki şirket olan Stability AI, düzenlediği bir etkinlikte yeni bir yapay zekâ modeli duyurdu. “Stable Audio Open” olarak isimlendirilen yeni model, bu kez metinden müzik üretecek

Stable Audio Open’ın en dikkat çekici özelliği, bunun tamamen telifsiz içeriklerle eğitilmiş olması. En azından şirketin iddiasına göre yapay zekâ, FreeSound ve Free Music Archive gibi ücretsiz müzik kütüphanelerinde bulunan 486 binden fazla içerikle eğitildi. 

Müzik düzenlemek için de kullanılabilecek

Stable Audio Open, sıfırdan müzik üretimi yapabileceği gibi hâlihazırda üretilmiş olan müzikler üzerinde düzenleme yapmaya da imkân tanıyor. Üstelik açık kaynak kodlu olan yapay zekâ modeli, ince ayar yapılmasına da izin veriyor. Stability AI’ın yeni yapay zekâsı, müzisyenleri memnun edecek gibi görünüyor.

Hugging Face üzerinden yayımlanan Stable Audio Open, oldukça basit bir çalışma mantığına sahip. Yapay zekâyı aktif ettikten sonra yapmanız gereken tek şey, nasıl bir müzik yaratmak istediğinizi söylemek. Yapay zekâ, kısa bir süre içerisinde 47 saniyelik müziği sizin için oluşturacak. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve örnek ses kayıtları için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu