Haber

Meksika Devlet Başkanı Obrador, Pasifik İttifakı’nın başkanlığını Peru’ya devretmeyi reddetti

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, “Pasifik İttifakı” başkanlığını Peru’ya devretmek istemediğini belirtti.

Ulusal Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Obrador, Peru hükümetinin “gayri meşru” olduğunu savunarak Pasifik İttifakı’nın başkanlığını Peru’ya devretmeyi reddetti.

Obrador, “Dışişleri Bakanlığı’na, Rio Grubu üyelerine ne yaptığımızı bildirmesi talimatını verdim çünkü (başkanlığı) gayri meşru olduğunu düşündüğüm bir hükümete devretmek istemiyorum” dedi. sözünü kullandı.

Eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun teknik bir darbeyle ve hukuksuz bir şekilde görevden uzaklaştırıldığını söyleyen Obrador, Pasifik İttifakı’nın başkanlığını başka bir ülkeye devretmenin yolunu aradığını belirtti.

Bu durumu Rio Kümelenmesi üyeleriyle istişare edeceğini kaydeden Obrador, “Cumhurbaşkanlığını devredin derlerse gereğini yaparız ama görüşmeyi yaparım, darbeyi meşrulaştırmak istemiyorum, orada darbeyi meşrulaştırmak istemiyorum” dedi. özgürlüklere ve insan haklarına aykırı bir durumdur.” değerlendirmesini yaptı.

Peru’dan tepki

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, Obrador’a tepki göstererek, “Meksika’nın bu yılın Ocak ayında Pasifik İttifakı başkanlığını bize devretmesi gerekiyordu ancak Meksika Devlet Başkanı siyasi durumu nedeniyle bunu yapmak istemiyor, bu karar zarar veriyor. ittifak.” şeklinde konuştu.

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo’nun Kongre tarafından 7 Aralık 2022’de devrilmesinden bu yana Meksika-Peru diplomatik ilişkilerinde gerilim artıyor.

Meksika, Kongre’nin Castillo’yu yasadışı ve demokratik olmayan bir biçimde görevden aldığını öne sürerek mevcut Peru hükümetini yasal bulmuyor.

lalapasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu