Ekonomi

Mali Eylem Görev Gücü, Rusya’nın üyeliğini askıya aldı

Kara para aklama ve terörün finansmanını önlemek amacıyla kurulan NEW Financial Action Mission Force (FATF), Rusya’nın üyeliğini askıya aldığını bildirdi.

FATF’tan yapılan açıklamada, Rusya’nın “yasadışı ve haksız” işgali nedeniyle Ukrayna halkının uğradığı büyük can kaybı ve yıkımdan derin üzüntü duyulduğu kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının şiddetle kınandığı belirtilen açıklamada, Rusya’nın tüm askeri güçlerini Ukrayna topraklarından derhal, tamamen ve koşulsuz olarak çekmesini talep eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararına FATF’ın destek verdiği vurgulandı.

Açıklamada, Rusya’nın Birleşmiş Milletler yaptırımı uyguladığı ülkelerle yaptığı silah ticareti ve “kötü niyetli” siber faaliyetlere ilişkin haber yağmuru yaşandığı da belirtildi.

Rusya’nın eylemlerinin, küresel finansal sistemin güvenliğini, emniyetini ve bütünlüğünü iyileştirmeyi amaçlayan FATF’nin temel ilkelerine aykırı olduğuna işaret edilerek, bu eylemlerin FATF üyeleri tarafından üzerinde mutabık kalınan uluslararası işbirliği ve karşılıklı saygı taahhüdünü de ihlal ettiğine dikkat çekildi. .

Açıklamada, Rusya’nın FATF üyeliğinin bu kapsamda askıya alındığı belirtilirken, Rusya’nın FATF standartlarını uygulama yükümlülüğünün devam ettiği belirtildi.

FATF’nin genel kurul toplantılarında durumu izleyeceğine ve kısıtlamaların kaldırılmasına veya değiştirilmesine yönelik değerlendirmeler yapacağına işaret edilen açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın uluslararası finansal sistemin bütünlüğüne ve güvenliğine yönelik tehditlere karşı yetkililerin teyakkuzda olması çağrısında bulunuldu.

ABD, FATF’nin kararını takdir etti

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın FATF üyeliğinin askıya alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin FATF’nin kararını takdir ettiğini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü hiçe saymasının FATF’ın temel maliyetleriyle çeliştiğine dikkat çeken Yellen, “Bunun yanı sıra Rusya’nın İran ve Kuzey Kore gibi son çare tedarikçilerle ilişkileri, hükümetin uluslararası yaptırımlardan kaçınma çabaları ve ihracat kontrolleri. ve siber suçlar gibi diğer faaliyetleri, Rusya’yı FATF’nin mücadele ettiği yasa dışı finans için bir sığınak haline getiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu