Ekonomi

Kapalı dalak ameliyatı ile hayata tutunmak

İmmün trombositopenik purpura ve mukokutanöz kanama şikayetiyle Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne başvuran 31 yaşındaki Necip Seyhan, başarılı bir operasyon sonrası sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre Seyhan, Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine geldi ve Doç. Dr. Ersin Borazan tarafından detaylı olarak incelendi. Seyhan’ın yaptığı tahlil ve testlerde trombosit sayısının 6 bin civarında olduğu belirlendi.

Doç. Ersin Borazan’ın hastanın çok düşük olan trombosit sayısını ameliyatla yükseltmenin mümkün olacağını belirtmesi üzerine ameliyat kararı alındı. Dalağının kapalı ameliyat yöntemiyle alınması sonucu hasta sağlığına kavuştu.

Açıklamada, Doç. Dr. Ersin Borazan, Seyhan’a yapılan ameliyatla ilgili şu bilgileri verdi:

“Necip Seyhan isimli hastamızın ameliyat öncesi hazırlıklarını titizlikle sürdürdük. Ayrıca hastamıza uyguladığımız cerrahi teknik ciddi laparoskopik deneyim gerektirdiğinden çevre organlara zarar vermeden yapılması gerekiyordu. Ameliyatlarda da çok titiz davrandık. Bu konuda daha sonra hasta sıkı bir takibe alındı ​​bu ameliyat diğer ameliyatlardan farklıydı tamamen yanından ayıran çok değerli bir özellik hastamızın laparoskopik dalak ameliyatını genel gözetim altında gerçekleştirdik. anestezi.Ameliyat öncelikle karın duvarından yapılan 0.5-1.5 cm’lik küçük kesilerle minimal invaziv bir cerrahi teknikle dalağın çıkarılması şeklinde gerçekleştirildi.

Bu olguda bir kan hastalığı olan kronik immun trombositopenik purpura tanısı mevcuttu. Ancak herhangi bir medikal ilaç tedavisine yanıt alınamadı. Bunun üzerine kandaki trombositler (pıhtılaşma hücreleri) için filtre görevi gören dalak, yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında süren bir operasyonla başarıyla çıkarıldı. Bu ameliyatın en büyük avantajları hastamızın erken dönemde ayağa kalkabilmesi, ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi, çok küçük kesilerden dolayı minimal ağrı çekmesi, yara enfeksiyonu ve fıtık riskinin çok düşük olması ve en önemlisi de hızlı bir şekilde iyileşme fırsatı. Hastamız bundan sonraki süreçte yakın takip edilmek şartıyla taburcu edildi. Hastamızın trombosit sayısının hızla normale döndüğü görülmektedir.

Ameliyatla kısa sürede sağlığına kavuşan Necip Seyhan, aynı zamanda Doç. Dr. Borazan ve grubuna teşekkür etti.

korkuteliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu