Ekonomi

JPMorgan yatırım bankacılığında önemli çıkışlara sahne oluyor

JPMorgan Chase (NYSE:JPM)’in önde gelen iki anlaşma uzmanı Andy Lipsky ve Haidee Lee bankayla yollarını ayırıyor. Yatırım bankacılığı başkan yardımcılığı görevini yürüten Lipsky, aralarında General Electric’in de bulunduğu sanayi şirketlerine önemli işlemlerde danışmanlık yaptı. Firmaya 2020 yılında Credit Suisse’den katılan Lipsky, küresel yatırım bankacılığı kapsamının eş başkanı Jay Horine’e bağlı olarak çalışıyordu.

Lipsky’nin gelecekteki çalışmaları şu an için açıklanmadı. Öte yandan, birleşme ve satın almalar için stratejik yatırımcı grubunun eş başkanı olarak görev yapan Lee, Goldman Sachs’a yeniden katılmaya hazırlanıyor. Lee ilk olarak 2021 yılında Goldman Sachs’tan JPMorgan’a geçmiş ve JPMorgan’ın küresel danışmanlık başkanı Anu Aiyengar’a rapor vermişti. Lee ile liderlik görevlerini paylaşan Carsten Woehrn ise görevine devam edecek.

Bu ayrılışlar, bankadan yüksek profilli çıkışlar serisinin sonuncusu. Daha önce, JPMorgan’ın 25 yıllık görev süresiyle sağlık yatırım bankacılığı küresel başkanı Phil Ross, Jefferies’e gitti. Ayrıca, Christian Oberle Barclays’e geçti ve Marco Caggiano Morgan Stanley (NYSE:MS)’e M&A başkan yardımcısı olarak katıldı.

Bu hamleler, JPMorgan’ın küresel bankacılık bölümünde, sermaye piyasaları ve yatırım bankacılığında yeni liderlerin terfi ettiği bir liderlik yeniden yapılanmasının hemen ardından geldi. Yeniden yapılanma, JPMorgan’ın genişleyen ve gelişen müşterilerine daha iyi hizmet verme stratejisinin bir parçasıdır.

JPMorgan Ocak ayında üst düzey yöneticilerinde önemli bir değişiklik yaptığını duyurmuştu. Jennifer Piepszak ve Troy Rohrbaugh, bankanın birleşmiş ticari ve yatırım bankasının eş CEO’ları olarak atandı. Hem Piepszak hem de Rohrbaugh, ABD’nin en büyük kredi kuruluşu olan JPMorgan’ın mevcut CEO’su Jamie Dimon’ın potansiyel halefleri olarak görülüyor.

Ayrılıklara rağmen JPMorgan’ın yatırım bankacılığı geliri, borç ve hisse senedi yükleniminden elde edilen yüksek ücretlerle desteklenerek ilk çeyrekte %27 artışla 2 milyar dolara yükseldi. Banka, birleşme ve satın almalarda yeni bir ivme yakalandığını, ancak yasal zorlukların devam ettiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu