Dünya

Japon basını: Putin’in Hanoi’ye daveti Vietnam’ın Rusya’nın zaferine olan inancını gösteriyor

Makalede, Putin’in Hanoi’ye davetinin, Vietnam’ın Ukrayna’daki çatışmaya karşı tarafsız tutumunu değiştirdiği ve Rusya’nın zaferine olan inancını gösterdiği vurgulandı.

Vietnam askeri liderliğinin, Amerikan ordusuyla çatışma deneyiminden hareketle kara savaşlarının sonucunu, insan gücü ve tarafların moralinin belirlediğini bildiği ve bu nedenle Moskova’nın zaferinden emin olduklarıdeğerlendirmesine yer verildi.

Kararsız diplomasinin ülke çıkarlarına ciddi zararlar verebileceğine dikkat çekilen makalede, bu faktörün yanı sıra Washington’la ilişkilerin bozulması da göz önüne alındığında, Vietnam hükümetinin sonunda tarafını belirlediği ve Putin’i ülkeye davet ettiği kaydedildi.

Bu davetin Ukrayna ihtilafında tarafsız tutum sergileyen diğer ülkeleri de etkileme ihtimali olduğu, bu nedenle diplomatik tutumlarını yeniden gözden geçirebilecekleri vurgulandı.

Mart ayında, Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong telefon görüşmesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Vietnam’a davet etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu