Haber

İsveç’in katılım protokolünün beklenmesine karar verildi

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda gün boyu süren görüşmelerde İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü tartışılırken Komisyon, İsveç’in taahhütlerine ilişkin daha fazla bilgi alınması gerektiğini belirterek, görüşmelerin ertelenerek onay beklenmesine karar verdi.

Komisyon, bugün saat 13.15’teki toplantısının ardından gündemindeki 8 uluslararası anlaşma arasında üçüncü sırada yer alan İsveç protokolünü ele aldı.

İktidar ve muhalefet milletvekilleri ile Dışişleri Bakanlığı ve Adalet yetkililerinin konuşmaları ve verdikleri bilgilerin ardından protokolün beklenmesine karar verildi.

Komisyon Başkanı Fuat Oktay, çoğunluğu AKP milletvekillerinden gelen görüşmelerin oldukça uzun olduğunu, herkesin kabul etmesi halinde diğer ilgili yetkililerin de katılım taleplerinin beklenebileceğini ifade etti.

Oktay, “Maalesef muhataplarımız bizim gösterdiğimiz hassasiyeti bize göstermiyorlar” diyerek, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda hareket etmelerinin önemli olduğunu kaydetti.

Daha sonra AKP milletvekillerinin toplantının sonlandırılmasına ilişkin önergesi kabul edildi.

Komisyonun tekrar ne zaman toplanacağı henüz belli değil.

İsveç’in NATO Katılım Protokolü, TBMM’nin açılması beklendikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 23 Ekim’de TBMM’ye gönderildi. Protokol, TBMM Başkanı tarafından ilgili kurula yani Dışişleri Komisyonu’na gönderildi. 25 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Numan Kurtulmuş.

İktidar ve muhalefet partilerinden milletvekillerinden oluşan Dışişleri Komisyonu’nda toplam 27 üye bulunuyor ve Önder Fuat Oktay dışında 14 isim Cumhur İttifakından oluşuyor. Komisyonlarda kararlar oy çokluğuyla alınır.

Detaylar geliyor…

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu