Ekonomi

İstanbul Havalimanı’nın enerjisi, Eskişehir’de kurulacak santralden sağlanacak.

İstanbul Havalimanı’nın 2023 yılını değerlendiren ve 2024 planlarını açıklayan işletme şirketi İGA’nın CEO Vekili Selahattin Bilgen, bu yıl 656,5 milyon euro yatırım yapacaklarını açıkladı.

TÜM GÜCÜNÜ GÜNEŞTEN ALACAK

Bilgen, geçen yıl 160,1 milyon euro yatırım yaptıklarını belirtti. “Genel Havacılık Terminali için 35 milyon euroluk yatırım yapacağız. Eskişehir Güneş Enerjisi Santrali Projesi için 146,4 milyon euro yatırım yapmayı hedefliyoruz. İGA’nın Eskişehir’de 3 milyon metrekare alan üzerine kuracağı 199,32 MW gücündeki lisanssız güneş enerjisi santrali ile İstanbul Havalimanı, dünyada elektriğinin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılayan ilk havalimanı olacak. güç. Bu santralden yıllık 340.446.833 KWh/yıl enerji üretimi öngörüyoruz. 2025 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planladığımız Hilton İstanbul Havalimanı için bu yıl 25,6 milyon euroluk yatırım hedefimiz var. “Doğu-Batı pisti ve Kuzey-Güney hattının inşası için 331,2 milyon euro yatırım yapacağız. yedek pist.”dedi.

HAVA YOLU SAYISI 112’YE ULAŞACAK

Selahattin Bilgen, geçen yıl 76 milyon yolcu ve 505 bin 968 uçuşla rekor kırdıklarını vurguladı. “Yeni hedefimiz 85 milyon yolcu. 2024 yılında uçuş sayımızı 532 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Yolcu sayısında yüzde 12,77, uçuşlarda ise yüzde 12,46 büyüme planlıyoruz. Şu anda 101 havayoluna hizmet veriyoruz. Bu sayede 11 havayoluyla daha anlaşma yapacağız. Hizmet verilen havayolu sayısı bakımından dünyanın ilk 3 havalimanı arasında yer alıyoruz.” açıkladı.

3 PİST İLE 200 MİLYON YOLCUYA AĞIRLIK SAĞLAYACAĞIZ

Avrupa’nın ilk üçlü paralel pist operasyonunu bu yıl hayata geçireceklerini söyleyen Selahattin Bilgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD’den sonra en yüksek verimlilik ve kapasiteyle operasyonlar yürütmeyi hedefliyoruz. “Hava trafiği açısından kapasitedeki bu artış, havalimanımızın kontratındaki 150 milyon yolcu hedefini aşmasında ve 5. Faz sonrası ek pist yapılmadan 200 milyon yolcuya ulaşmasında önemli rol oynayacak.”

Bilgen ise onay oranlarının yüzde 89’a çıktığını söyledi.

KARGO ALANIMIZ HONG KONG’UN ÜÇ KATINDADIR

İGA İstanbul Havalimanı’nın dünya kargo taşımacılığı açısından çok değerli bir merkez olduğuna dikkat çeken Bilgen, havalimanında şu anda aktif olarak faaliyet gösteren 14 tarifeli kargo havayolu şirketinin bulunduğunu açıkladı.

Bilgen, “Şu anda havalimanımızda 5,5 milyon ton kapasiteye ulaşabilecek bir altyapımız var ve toplam kargo alanımız 1,4 milyon metrekare gibi etkileyici bir seviyede. Toplam kargo alanı bakımından Hong Kong’un neredeyse üç katıdır. “Kiralanabilir alan kapasitemiz 340 bin metrekareye ulaştı.” dedi. Bilgen, FedEx ve Trendyol’un havalimanına 26 milyon euroluk yatırım yapacağını vurguladı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu