Haber

İsrail hapishanesindeki açlık grevine katılan idari tutuklu sayısı 6’ya yükseldi

Filistin Tutsaklar Derneği, İsrail cezaevlerinde açlık grevine başlayan “idari tutuklu” sayısının 6’ya çıktığını duyurdu.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, idari tutuklu Muhammed Halluf (32) ve Kayid al-Fesfus’un (34) da açlık grevine başladığı belirtildi.

Halluf ve Fesfus ile İsrail hapishanesinde idari gözetimi reddederek açlık grevine başlayan Filistinlilerin sayısının 6’ya yükseldiği kaydedildi.

Filistin Tutsaklar Derneği’nin 4 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, 4 Filistinlinin açlık grevine devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, gözaltına alınan Filistinlilerin “Seyf Kasım Hamdan (29), Usame Mahir Halil (23), Kusay Cemal Hıdır (25) ve Salih Rifat Rabaya (22)” olduğu bilgisi yer aldı.

Söz konusu Filistinlilerin “idari gözaltı” uygulamasını suç olarak gördükleri ve bu uygulamayı protesto etmek için açlık grevine başladıkları belirtildi.

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

İdari gözaltı, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri herhangi bir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına gelir.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamayı öğrenmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan bir Filistinlinin gözaltı süresi defalarca 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu