Haber

İmamoğlu, CNN’e konuştu: Hamas, bizim nezdimizde terör örgütüdür

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNN International’a konuştu. Yerel seçimlere ve 2028 cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair açıklamalarda bulunan İmamoğlu, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına da değindi.

İmamoğlu, Hamas’a dair değerlendirmesinde “Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ ENGELLERİ VAR’

Gazeteci Scott McLean’in sorularını yanıtlayan İmamoğlu, 2028 cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olası adaylık ihtimaline değinmedi. İBB Başkanı, şu açıklamada bulundu: “Erdoğan’ın aday olup olmayacağıyla ilgili bir şey diyemem ama yasal olarak engelleri var. Zaman gösterecek.”

Kendisi hakkında siyasi yasak istenen davanın siyasi olduğunu belirten İmamoğlu, “Bunu kim organize etti? Erdoğan mı?” sorusuna “Son 2 yılda başıma gelenlerin sebebi otoriterleşen rejim. Evet, Erdoğan rejimin başı tabii ki” yanıtını verdi.

‘BATI, BÜYÜK RESMİ GÖRMÜYOR’

İsrail’in Gazze saldırılarında Batı ülkelerini ‘tek taraflı bakmakla’ eleştiren İmamoğlu, Hamas’a ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür. Bugün aynı şey ne yazık ki İsrail’de Filistinli masum insanlara uygulanıyor. Ben her iki konunun da bir an önce bu bağlamda değerlendirilmesini ve Filistinlilerin de böylesi bir zulme maruz kalmalarının engellenmesini talep ediyorum. Genel anlamda Batı bu konuda büyük resmi görmüyor, bu konuya sadece ya bir tarafın veya diğer tarafın gözünden bakıyor. Bence biz daha gerçekçi bakıyoruz. Hamas’ın saldırısını kötü bir saldırı ve çok kötü bir durum ve terör saldırısı olarak yorumluyoruz. Ama bugün orada öldürülen Filistinli kadınların ve çocukların maruz kaldığı zulme de karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu