Haber

İkinci tur öncesi kadınlardan ortak açıklama

Aralarında çok sayıda gazeteci, yazar, akademisyen, şair, hukukçu, hak savunucusu ve aktörün de bulunduğu yüzlerce kadın, ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi “Buradayız, bu karanlığa teslim olmayacağız” başlıklı ortak açıklama yaptı. 28 Mayıs

“Ülke tarihinin en önemli seçimlerinde birinci tur geride kaldı. AKP iktidarının iktidara geldiği günden bu yana kurmaya çalıştığı gerici ve yağmacı düzen, kadınlara yoksulluktan, şiddetten ve ölümden başka bir şey sunmadı. Çocuklara ve gençlere gelecek yok ve büyük bir karanlık” denildi. İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede yürürlükten kaldırdıktan sonra, kadın düşmanlığı içinde birleşen karanlık bir ittifak, şimdi de 2012 sayılı yasaya göz dikiyor. 6284 sayılı Medeni Kanun, hayatımızı ve haklarımızı yok etmek için el sıkıştı. İstismarını meşrulaştıran bu köhne zihniyetin tehditlerine karşı kadınların öfkesi, mücadelesi, ısrarı ve dayanışması hiç bitmedi!” denildi.

“Canımız ve hakkımız için yan yanayız, mücadeleden geri adım atmıyoruz, bu şer güce teslim olmayacağız, buradayız. Bu karanlık düzen kazanmadı!” Açıklamada kullanılan ifade şöyle devam etti:

“Halkın çoğunluğu, özellikle kadınlar, tek adam rejimini değiştirmek için irade gösterdi. Biz toplumun yarısıyız ve ülkenin her yerinden sözlerimiz, çabalarımız ve taleplerimiz yükseliyor. Şimdi önümüzde bir seçim var. : Yaklaşan seçimler karanlık ve aydınlık arasında! Ya karanlığı birlikte yırtıp şafağın aydınlığına çıkacağız. Ve nefes nefese kalacağız.”

Biliyoruz ki kadınlar kurtulursa vatan kurtulur, geleceğimiz kurtulur, tüm toplum kurtulur! Sevincimizi çalanlardan hesap soralım, bu karanlıktan hep birlikte kurtulalım. Eşit, özgür, laik ve korkusuzca yaşadığımız bir ülke hakkımız var ve bu ülkeyi hep birlikte inşa edelim” denildi. .

Kadınlar tarafından yapılan ortak açıklama, “Haydi! Gerici tek adam rejimine son vermek için tüm kadınları oy kullanmaya ve oylarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” sözleriyle sona erdi.

Aylin Aslım, Ayşenil Şamlıoğlu, Banu İnanç, Belçim Alım, Ceren Moray, Deniz Türkali, Derya Şensoy, İhtilal Yakut, Ece Temelkuran, Esin Davutoğlu Şenol, Füsun Demirel, İlkay Akkaya, Jülide Kural, Melda Onur, Melis Danişmend Müjde Ar, Müjgan Ferhan Şensoy, Nilüfer Açıkalın, Işık Sürer, Rakel Dink, Sabahat Akkiraz, Sevinç Erbulak, Sumru Yavrucuk, Şebnem Sönmez, Şenay Gürler, Şevval Sam, Tatlı Payzın, Tilbe Saran, Tuluhan Tekelioğlu, Zeynep Altıok Akatlı, Zuhal Olcay. alınmış.

DW/CO,JD

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu