Ekonomi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin halı ihracatı yüzde 50 arttı

Türkiye’nin halı üretim merkezi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50,7 artarak 159 milyon 325 bin dolara ulaştı.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi ve ekonomik istikrarın üretim ve ihracata olumlu yansıyacağını belirtti.

Türkiye’nin nadide ihracat kalemlerinden biri olan halının Mayıs ayında toparlanmaya başladığını kaydeden Kaplan, şunları kaydetti:

“Bölgemizin Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50,7 artarak 159 milyon 325 bin dolara ulaştı. Sektörümüz Türkiye için olduğu kadar Gaziantep ve bölgemiz için de büyük önem taşıyor. Yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bölgemizde sektörde yer alıyor. Burası Gaziantep, bölge ve ülke ekonomisi için büyük bir değer ve öneme sahip.”

Kaplan, Aralık ayında İstanbul’da ilk kez düzenlenecek CFE Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’nın sektöre değerli katkılar sağlayacağının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu