Ekonomi

Ekonomik kriz, Diyarbakır’da 1.346 esnafı perişan etti

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası (DESOB) bu yılın bilgilerini açıkladı. Geçen yıl 1.150 olan kepenk kapatma oranı bu yıl 1.346 olarak kaydedildi.

Amida Haber’in haberine göre DESOB Lideri Alican Ebedinoğlu, 32 bin kayıtlı üye, 30 bin kayıtsız esnafın bulunduğunu belirtti. 6 Şubat depreminin etkisiyle Diyarbakır’da 2 bin 82 işyerinin yıkıldığını ve 20 esnafın hayatını kaybettiğini belirten Ebedinoğlu, “2023 yılında sadece esnaf ve sanatkarlarımız için değil, tüm ülke için kaos yaşandı. Deprem nedeniyle yıkım yaşandı, yaralar hala kapanmadı.” Kapanmalardan dolayı 100 kişiden 20’sinin işsiz kaldığını belirtti.

‘ANKARA’YI BİRÇOK DEFA ZİYARET ETTİM’

Sorunları iletmek ve çözmek için defalarca Ankara’ya gittiğini belirten Ebedinoğlu, şöyle konuştu: “Esnaf ve sanatkarlara 2 yıl ödemesiz 750 bin TL limit tahsis edilmeli. Bağ Kur prim borçlarının en az 2 yıl süreyle devlet tarafından karşılanması gerekmektedir. “Birçok şubenin toparlanabilmesi için vergiden muaf tutulması gerekiyor.”

Ebedinoğlu, her yerde açılan zincir marketlerin küçük esnafı perişan ettiğini belirterek, 10 yıl önce 5 bin 500 olan bakkal sayısının 2 bine düştüğünü söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu