Haber

DEU’nun Formula Takımı Romanya’yı kasıp kavurdu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) IEEE Öğrenci Topluluğu’na bağlı Formula Yarış Takımı, Romanya’da düzenlenen ‘Formula Student 2023’te gurur derecelerine imza attı. DEÜ öğrencileri, mühendislik alanında düzenlenen yarışmanın Romanya etabında; Maliyet ve lojistik etabında 1., İçten Yanmalı Araçlar (CV) Araçlar kategorisinde İş Planı Sunumu klasmanında 2., Genel İş Sunumu klasmanında 3. oldular.DEÜ öğrencilerinin yarışta elde ettikleri başarıları onurlandıran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Uluslararası organizasyonda Üniversitemizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden ekibimizi tebrik ederiz. Başarılarıyla gurur duyuyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) IEEE Öğrenci Topluluğu Formula Yarış Takımı, ilk yarışını düzenlediği Romanya’da düzenlenen ve sekiz etaptan oluşan ‘Formula Student 2023’te gurur derecelerine imza attı. DEÜ öğrencileri, mühendislik alanında düzenlenen yarışmanın Romanya etabında; Maliyet ve lojistik etabında 1., İçten Yanmalı Araçlar (CV) Araçlar kategorisinde İş Planı Sunumu klasmanında 2., Genel İş Sunumu klasmanında 3. oldu. Farklı bir ülkede düzenlenen Formula Student organizasyonuna her yıl yaklaşık 600 üniversite grubu katılıyor.

DEÜ IEEE Öğrenci Topluluğu’nun Türkiye’yi başarıyla temsil ettiğini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak; Öğrencilerimizi otomotiv bölümü dahil tüm mühendislik alanlarında deneyimli, bilgisayar ortamında birebir analiz yapabilen mühendisler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimize üniversitemizin teorik olarak verdiği dersleri pratikte uygulamalarını sağlayacak imkanları sunmayı amaçlıyoruz. Tüm bu aşamalarda en değerli yaklaşımlarımızdan biri doğayı ve çevreyi düşünerek hareket etmektir. IEEE Öğrenci Topluluğu’na bağlı Formula Racing Ekibi de mühendislik çalışmalarının uluslararası platformlarda başarıya ulaşmasını sağlama ve üretilen her araçta verimlilik, yerellik, yenilikçilik ve estetik bulma inancıyla çalışmalar yürütmektedir. Romanya’da Organizasyonda Üniversitemizi ve ülkemizi uluslararası düzeyde başarıyla temsil eden ekibimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.”

 

ULUSLARARASI DÜZEYDEKİ BAŞARILAR

DEÜ Metalurji ve Ekipman Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi DEÜ Formula Yarış Takımı Proje Yöneticisi Veysel Şahin şunları söyledi:

“Ekibimiz bu yıl Romanya’da ilk kez düzenlenen Formula Student yarışmasına katıldı. Romanya etabındaki yarışa yapılan başvurular sonucunda sadece dokuz üniversite katılabildi. Bunlardan biri de Üniversitemizdi. Bu uluslararası organizasyonda değerli dereceler elde etmek için; Okulumuzu, ülkemizi ve sponsorlarımızı başarıyla temsil etmekten mutluluk duyuyoruz. Tüm sponsorlarımıza, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a, Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına, DEÜ Teknik Atölyeler Daire Başkanlığına ve çalışanlarına teşekkür ederiz. bu yarışmada Edindiğimiz tecrübeler ve ilerleyen yıllarda üniversitemizden ve sponsorlarımızdan aldığımız temeller ile; İspanya, Macaristan, Çekya gibi büyük yarışmalara rekabetçi imkanlarla katılarak ülkemizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam etmek istiyoruz.

 

FORMÜL ÖĞRENCİSİ NEDİR?

İlk olarak 1990 yılından itibaren Society of Automotive Engineers (SAE) tarafından düzenlenen yarışma şu anda birçok ülkede (ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Çin, Japonya, Avustralya, Brezilya, Hindistan). Yarışmanın amacı; özellikle lisans ve lisansüstü öğrencilerinin mühendislik becerilerinin geliştirilmesi; Yenilikçi niyet yapısına sahip, bütçe yönetimi konusunda uzman, halkla ilişkiler ve üretim konusunda deneyimli, ekip çalışmasına uygun hareket edebilen bireyler olmaktır. Formula Student 3 statik ve 5 dinamik olmak üzere 8 aşamadan oluşur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu