Haber

Çin, G7 Zirvesi’ndeki açıklamaları Japonya Büyükelçisini bakanlığa çağırarak protesto etti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Veydong, Japonya’nın Pekin Büyükelçisi Tarumi Hideo’yu bakanlığa çağırarak Hiroşima’da düzenlenen G7 Zirvesi’nde ülkesi hakkında yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Sun’ın Tarumi ile zirvede görüşmesinin Çin hakkında karalayıcı ve saldırgan açıklamalarda bulunduğunu belirterek, ülkesinin “derin rahatsızlığını ve protestosunu” aktardı.

Zirvedeki açıklamaların Çin’in egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarına zarar verdiğini ifade eden Sun, Tokyo yönetiminin ev sahibi olarak bu eylemlerde iş birliği içinde olduğunu savundu.

Sun, Japonya’yı Çin’e yönelik anlayışını değiştirmeye ve stratejik özerklik yaklaşımını benimsemeye ve ikili ilişkilerin istikrarlı gelişimi için yapıcı bir duruş sergilemeye çağırdı.

Tayvan sorununun Çin’in ana çıkarı olduğunu ve bu konudaki “kırmızı çizginin” aşılmaması gerektiğini vurgulayan Sun, “Hong Kong, Sincan ve Tibet ile ilgili sorunlar tamamen Çin’in içişleridir ve hiçbir dış gücün bunu çözemeyeceğini” söyledi. rastgele müdahale edin veya sorumsuzca açıklamalarda bulunun.” ifade etti.

Japon ajansı Kyodo’nun haberine göre Büyükelçi Tarumi, Çin tutumunu değiştirmediği sürece G7’nin ortak kaygılarını dile getirmeye devam edeceğini belirterek, “Çin bu konuların konuşulmamasını istiyorsa daha olumlu tepki vermeli. .” söz konusu.

G7 ülkeleri zirvede yayımladıkları ortak bildiride, Çin ile egemenlik çatışması içinde olan Tayvan’da tek taraflı statükoyu değiştirmeye yönelik girişimlere karşı çıktıklarını belirterek, Çin’in nükleer silahlarındaki artışın, Doğu ve Güney Çin Denizi, Hong Kong, Sincan ve Tibet. Bir tanesinde hak ihlali korkusunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu