Haber

CHP’li milletvekilleri, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi üyeleriyle ilgili kararına tepki olarak TBMM’de protesto eylemi başlattı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını protesto eden CHP Grubu, TBMM Genel Kurulu’nda oturma eylemi başlattı. Uluslararası anlaşmaların Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından Meclis Başkan Vekili Bekir Bozdağ, 14 Kasım Salı günü meclisi toplantıya kapattı. CHP’li 25 milletvekili ve DP’li Salih Uzun ise salonu terk etmedi.

SABAHLARA KADAR ETKİNLİĞE DEVAM EDECEKLER

CHP’li Mahmut Tanal, yargıyı protesto etmek amacıyla 25 CHP’li milletvekilinin sabah 08.30’a kadar oturma eylemi yapacağını, yarın da görevi 25 milletvekiline devredeceklerini söyledi.

“TBMM GENEL KURULUNUN BIRAKILMAMASI İÇİN EYLEM BAŞLIYORUZ”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, akşam saatlerinde X hesabından yaptığı paylaşımda, “Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından yapılacağı duyurulan ve yapılması beklenen Danışma Kurulu toplantısının yapılacağını öğrendim. Saat 17.00’de buluşma yapılmayacak.” “Bu durumda dün gerçekleştirdiğimiz olağanüstü grup toplantısında aldığımız karar doğrultusunda, yargı krizinin ve darbe girişiminin devam etmesi amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu’ndan ayrılmama eylemini başlatıyoruz. gündem.” İfadelerini kullandı.

Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi hamlesi

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye tarihinde bir ilke imza attı. Gezi Davası’nda tutuklanmasının ardından TİP’ten milletvekili seçilen Can Atalay hakkında hak ihlali olduğunu belirten Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunarak tahliyesine karar verdi. .

DAVANIN ARKA PLANI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Seyahat Parkı davası kapsamında Can Atalay’ın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüse yardım etmek” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve bu suçtan tutuklanmasına karar verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu. 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen sanık Atalay, avukatları “Milletvekili seçildiği için hakkındaki yargılamanın durdurulması ve serbest bırakılması” talebiyle Yargıtay’a başvurdu. “. Yargıtay 3. Ceza Dairesi talebin reddine karar verdi.

YÜKSEK MAHKEME 18 YIL HAPİS CEZASINI ONAYLADI

Bunun üzerine Atalay’ın avukatları, başvurucunun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkının, yargılamanın ertelenmesi talebinin reddedilerek yargılamanın devam etmesi nedeniyle ihlal edildiğini ve “kişi özgürlüğü” hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle güvenlik ve güvenlik ihlal edildi. Bireysel başvuruda bulundu. Başvurunun ardından süreç devam ederken Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Seyahat Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onadı.

TİP Milletvekili Can Atalay

14 ÜYEDEN 5’İ KARARA KARŞI ÇIKTI

25 Ekim’de Anayasa Mahkemesi oy çokluğuyla Can Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Belgeyi inceleyen 14 üyeden 5’i bu karara karşı çıkarak Atalay’ın haklarının ihlal edilmediği sonucuna vardı.

DOSYA MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

Anayasa Mahkemesi, yeniden yargılama ve tahliye talebiyle kararını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, ihlal kararının yerel mahkemenin verdiği karara ait olmadığı gerekçesiyle dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu