Yaşam

Bilim İnsanları Açıklıyor: Dinozorlar Bugün Yaşasaydı, Hayatta Kalabilir miydi?

Bir sauropod merasının yanında yaşamayı hayal edebiliyor musunuz? Aslında dinozorlar bugün hala var: kuşlar olarak. Evet, cana yakın ruh eşlerimiz ve kaldırımlarda yürürken ağaçların üzerinden bizi karşılayan minik canlılar dinozorlardan geliyor. Hadi daha yakından bakalım…

Evet, kuşlar dinozorlardan evrimleşmiştir ve dinozor soy ağacının bir parçasıdır.

Yani teknik olarak bazı dinozorlar, hızlı büyümeleri, tohum yemelerine izin veren biyolojileri ve uçarak tehlikeden kaçma yetenekleri sayesinde 66 milyon yıl önce asteroit çarpmasından sağ kurtuldu.

Bugün bu dinozorların yaklaşık 14 bin türü yaşıyor. Peki ya soyu tükenmiş dinozorlar?

Birçoğu muhtemelen bugün hayatta kalabilir. Ama yoklar.

Dinozorlar 150 milyon yıl boyunca sıcak ve soğuk dönemlere, volkanik patlamalara ve değişen deniz seviyelerine dayanarak dünyayı yönettiler.

Bugünün dünyasında onlar için ölümcül olabilecek hiçbir şey yok.

Ancak dinozorların dünyası ile gün ortası arasındaki en büyük fark, modern Dünyamızın kutup buzullarıyla oldukça soğuk olmasıdır.

Daha soğuk iklimlerde, ısıyı daha kolay tutabildikleri için daha büyük hayvanlar ve sıcak kalmak için saç veya tüy gibi izolasyona sahip daha küçük hayvanlar gibi genellikle tercih edilir.

Bu, uzun boyunlu sauropodlar gibi büyük dinozorların ve Velociraptorlar gibi küçük, tüylü dinozorların ve akrabalarının günümüz dünyasında özellikle esnek olacağını düşündürmektedir.

Bu nedenle, tüysüz daha küçük dinozorlar muhtemelen en savunmasız olanlar olacaktır. Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu