Haber

Avusturya Dışişleri Bakanı: Göç sorunu Avrupa’da hükümetlerin çökmesine neden olabilir

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander SchallenbergAçıklamasında, Avrupa’daki göç sorununun hükümetleri çökertebileceğini belirterek, Avusturya’nın şu anda Avrupa’da kişi başına en yüksek göç yüküne sahip ülke olduğunu söyledi.

Schallenberg, ” Bir şey açık: Önümüzdeki yıllarda göç baskısı azalmayacak. Göç, hükümetleri devirebilecek bir konuydur” dedi.

Almanya’nın yasadışı göçle mücadeleye yönelik tedbirleri de görüşmesi gerektiğini belirten Dr. SchallenbergSınır ötesi sorunun Avrupa Birliği sığınma sisteminin ‘Aşil topuğu’ olduğunu sözlerine ekledi.

SchallenbergBu sorunla baş edebilmek için Avrupa ülkelerinin göçmenlerin geldiği ülkelere çok daha fazla baskı yapması ve Avrupa Birliği’nin nüfuzunu kullanması gerektiğini söyledi.

SchallenbergAyrıca açıklamasında şunları söyledi:

Bu, AB’nin gümrük tercihlerini veya vize kolaylaştırmasını sorgulamamız ve geri dönüş konusunda bizimle işbirliği yapmayan ülkelere yönelik kalkınma yardımlarını ayarlamamız gerektiği anlamına geliyor. Ama hepsi bu değil. Öncelikle amaçlarımızı doğru bir şekilde savunmamız gerekiyor.

Avrupa Birliği İltica Ajansı’nın ekim ayında yayınladığı raporda, bu yılın başından bu yana AB ülkeleri, İsviçre ve Norveç’e 800 binden fazla sığınma başvurusu yapıldığı ve toplam başvuru sayısının 1 milyonu geçebileceği vurgulandı. 2016’dan bu yana ilk kez yıl sonuna kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu