Haber

Arap ülkelerinden ve kuruluşlarından İstanbul’daki patlamayla ilgili taziye mesajları

Kuveyt, Katar, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Lübnan ve Irak’ın yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Hamas ve Filistin Alimler Birliği, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya ait başsağlığı bildirileri paylaştı.

Kuveyt haber ajansı KUNA’da yer alan haberde, Kuveyt Dışişleri Bakanlığının, ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilediği belirtildi.

Açıklamada, Kuveyt’in Türk halkına ve hükümetine taziyelerini sunduğu aktarıldı.

-Katar

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’daki “bombalı saldırının” şiddetle kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Katar’ın, güvenlik ve istikrarı korumak için aldığı önlemlerde Türkiye’nin yanında olduğu kaydedildi.

-Filistin

Filistin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, İstanbul’da yaşanan ve dost Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan “terör saldırısının” kınandığı aktarıldı.

“Türkiye’nin terörle uğraşta başarılı olacağına inanıyoruz” tabirine yer verilen açıklamada, Filistin’in, bu zor gününde Türkiye’nin yanında olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileğinde bulunuldu.

BAE

BAE Dışişleri Bakanlığından, İstiklal Caddesinde meydana gelen patlama için kınama açıklaması yapıldı. Açıklamada, BAE’nin şiddetin ve terörün her türlüsünün karşısında olduğu belirtildi.

Lübnan

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Ölenlerin ve yaralananların olduğu İstanbul’daki patlamayı kınıyoruz. Bu türlü elim durumlarda Türkiye ile tam dayanışma içerisindeyiz.” denildi.

Açıklamada, patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dost Türkiye hükümetine başsağlığı dilenerek, yaralılara acil şifa temennisinde bulunuldu.

Lübnan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, patlamanın akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak, kendisiyle ve Türk halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını iletti.

İstanbul’daki patlamayı kınayan Mikati, Türkiye’nin, yönetiminin kararlılığı, halkının dayanışması ile zorlukların üstesinden geleceğine inandıklarını kaydetti.

-Irak

Irak Dışişleri Bakanlığı, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamayı kınayarak, vefat edenler için taziye iletisi yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul’un merkezindeki Taksim bölgesinde meydana gelen, sivillerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.” denildi

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Türk halkıyla dayanışma içerisinde oldukları tabir edilerek, taziye dileğinde bulunuldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da yayımladığı yazılı açıklamada, İstiklal Caddesindeki “terör saldırısını” sert bir halde kınadı.

Taha, Türkiye hükümeti ve halkına başsağlığı, patlamada yaralananlara acil şifa temennisinde bulundu.

Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını tabir eden Taha, İİT’nin, “terörün her türlüsüne karşı net bir tutum içerisinde olduğunu” vurguladı.

-Hamas

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada ise İstiklal Caddesi’nde sivilleri hedef alan patlamanın şiddetle kınandığı kaydedildi.

-Filistin Alimler Birliği

Filistin Alimler Birliği de açıklamasında, “Taksim’de meydana gelen patlamanın haberini büyük bir hüzün ile aldık. Filistin Alimler Birliği olarak, her daim Türkiye halkının ve hükümetinin yanında olduğumuzu, Türkiye’mizdeki istikrarı ve güveni ortadan kaldırmak isteyen kurum ve kuruluşların her daim karşısında olduğumuzu ifade etmek isteriz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca dünya alimlerine, Türkiye halkının ve hükümetinin yanında olma ve maddi ya da manevi destek sağlama çağrısı yapıldı.

-KİK

KİK’ten yapılan açıklamada ise İstanbul’daki patlama kınandı.

KİK ülkelerinin, teröre karşı kararlı duruşunu teyit ettiği belirtilen açıklamada, Türkiye’ye başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu