Ekonomi

Altın güne zirvede başladı

Altın fiyatları 16 Ocak Salı günü yükseliş eğilimini sürdürerek başladı. Altın fiyatları 16 Ocak Salı günü yükselişini sürdürüyor.

Ons altın 2049 dolara alıcı bulurken, gram altın 1983 liraya el değiştiriyor.

Spot piyasada güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 3405 lira

Yarım altın 6771 lira

Tam altın 13432 lira

Cumhuriyet altını 13499 lira

Reşat altını 13531 lira

Gremse altın 33684 liraya el değiştiriyor.

DOLAR 30 TL’NİN ÜZERİNDE

Dolar 30 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 30,10, euro/TL ise 32,85 seviyesinde hareket ediyor.

Dünya çapındaki değerli merkez bankalarının şahin para politikalarına son vereceğine dair beklentiler güçlü kalsa da faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik devam ediyor ve İran destekli Husilerin Yemen’de ABD gemisini vurduklarını açıklaması Aden Körfezi’ne seyir füzesi atılması bölgedeki risk algısını artırdı.

Analistler, ABD borsalarının bir günlük tatilin ardından bugün tekrar ticarete açılacağını hatırlatarak, Kızıldeniz’deki gelişmelerin yakından takip edileceğini belirtti.

Analistler, haftanın geri kalanında Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin de yatırımcıların odağında olacağını, banka yetkililerinin açıklamalarında Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımlara dair ipuçlarının aranacağını belirtti.

Öte yandan para piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Ocak ayında politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmayacağı kesinleşirken, bankanın Ocak ayında faiz oranını 25 baz puan indirme ihtimali de var. Mart ayı toplantısının fiyatı yüzde 70 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu