Ekonomi

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırımların süresini uzattı

AB Yönetim Kurulu ilk olarak Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik eylemleri nedeniyle 2014 yılında başlatılan kısıtlayıcı tedbirlerin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Açıklamada, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırısının ardından AB yaptırımlarının önemli ölçüde genişletildiği hatırlatıldı.

AB şu ana kadar Rusya’ya karşı 12 yaptırım paketi uygulamaya koydu. Rusya’ya yönelik yaptırımlar ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ürünler ve lüks mallar dahil olmak üzere çok çeşitli alanları kapsıyor.

Yaptırımlar arasında Rusya’dan AB’ye deniz yoluyla taşınan ham petrol ve bazı petrol ürünlerinin ithalatının yasaklanması, bazı Rus bankalarının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması ve birçok yayın kuruluşunun faaliyetlerinin askıya alınması da yer alıyor.

AB’nin Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresi her 6 ayda bir uzatılıyor. Rusya, 18 Mart 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ve Sivastopol şehrini hukuka aykırı bir şekilde ilhak etmişti. AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulamaya ilk olarak 2014 yılında karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu