Haber

5.5 büyüklüğündeki depremde hasar gören minare halatla yıkıldı

5.5 büyüklüğündeki depremde hasar gören minare halatla yıkıldı

ADANA – Adana Kozan’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde hasar gören caminin minaresine önce iş makinesiyle müdahale edildi, ardından ikinci denemede halatla yıkım gerçekleştirildi.

Kozan ilçesine bağlı Minnetli’de meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem, kırsaldaki iki mahallede 45 binada hasar meydana getirdi. Depremde yıkımın yaşandığı mahallelerden Minnetli’de bir cami minaresi de hasar gördü. Minnetli Camii minaresinin zarar görme tehlikesi nedeniyle derhal yıkılmasına karar verildi. Bölgeye gelen Adana Büyükşehir Belediyesi ve Kozan Belediyesi’ne bağlı AKOM ekiplerinin çevre güvenliği almasının ardından yıkım çalışmalarına başlandı. Önce iş makineleriyle müdahale edilen minare daha sonra bağlı halatla çekildi. İlkinin ipi koparken, ikincisinde yıkıldı.

Kozan Belediyesi Arama Kurtarma Merkezi Müdürü Ali İnanç, Kozan ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 25 Temmuz’da meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremde hasar gören minarenin yıkılmasını sağladıklarını belirtti.

Mahalle sakinlerinden Hayri İnce, “Her gün minare zarar gördüğü için bir vatandaş çökecek diye tedirgindim. Şimdi minare çöktü, çok rahatladım. Hep artçı var.

Öte yandan caminin de hasar gördüğü ve önümüzdeki günlerde yıkılacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu